Visual Basic

Ders - 3 Konu - 1 Visual Basic Mantığından Açıklamalar (Yolu Tanıma)
Nesne Mantığı : Nesne deyip deyip duruyoruz. Nedir bu nesne? İşte Nesne;
Elementlerin bir araya ge..... (Sadece şakaydı :p) Visual Basicde kullandığımız öğelere (CheckBox, CommanButton, PictureBox...) kısaca nesne diyoruz.
Nesne dememizin en önemli sebeplerinden biri, bu nesnelerin birçok özellikleri bulunmasıdır. Örneğin nesnenin koordinatları, renkleri, fontları.... ve birçok özellikleri bulunmaktadır.
Nesnelerin özelliklerini; program tasarım aşamasında iken Properties kutusundan veya  program içerisinde herhangidir satırdan ayarlayabiliriz.
Nesnelerin özellikleri tasarladığımız program aktif konumda iken (çalışırken), kullanıcının isteklerine göre değişebilir veya bu özelliklere göre programın çalışma akışı yönlendirilebilir. Örneğin;
Bilgisayarı kapat menüsünde askıya al seçeneği normalde seçilebilirken, Windows'u güvenli kipte açtığımızda seçilemez hatta kullanıcı tarafından görülemez olmaktadır. Burada nesnenin visible (görünürlük) özelliği false (0 yani etkin dışı) edilmiştir.
Nesnelerin Temel Özellikleri:
Her nesnenin (genelde) ortak özellikleri bulunmaktadır. Biz 2. dersde anlattığımız nesnelerin ortak özelliklerini topluca anlatıp, farklı özelliklerini ayrıca açıklamayı uygun gördük. Böylece her nesne için aynı şeyleri tekrarlayıp durmayacağız. Bu yüzden bu bölümü iyice kavramaya çalışmanız çok önemli.
Nesneler ve özellikleri aralarına . işareti konularak ayarlanmaktadır. Zaten Visual Basic Nesne adını yazdıktan sonra . işareti koyar koymaz o nesnenin özelliklerini bize göstermektedir.
Şunu da belirtmeliyim nesne isimleri Checkbox, CommanButton diye düşünülmemeli. Nesnenin gerçek ismi programcı tarafından değiştirilebilir. CommandButton her zaman bir CommandButton özelliği taşımakta olsa bile adı Ahmet veya portakal olabilir. Nesnenin gerçek adını Properties kutusundaki Name kısmından öğrenebilir ve değiştirebiliriz.
*Nesnelerde olmak yada olmamak deyimleri False(olmamak), True(olmak olarak) nitelendirilir.
Visible : Nesne Gözüksün veya gözükmesin. Örnek;
TamamButonu.Visible = True
Enable : Nesne kullanılabilsin, kullanılamasın. Örnek;
TamamButonu.Enable = False
Font : Nesnenin yazı tipi ne olsun. Örnek;
YaziKutusu.Font = "Arial"
Heigh : Nesnenin yüksekliği (Boyu) ne olsun. Örnek;
TamamButonu.Heigh = 200
Width : Nesnenin yüksekliği (Eni) ne olsun. Örnek;
TamamButonu.Width = 200
Left : Nesnenin Konumu (Sola Uzaklığı) ne olsun. Örnek;
TamamButonu.Left = 200
Top : Nesnenin Konumu (Yukarıya Uzaklığı) ne olsun. Örnek;
TamamButonu.Top = 200
Color : Nesnenin rengi ne olsun (Backcolor, Maskcolor,Fillcolor ve benzerleri için de aynı kullanım). Örnek;
TamamButonu.BackColor = rgb(100,20,35)
Burada rgb komutu kullanılmıştır. Daha ileride anlatılacak.;-)

*Çoğu nesnenin ortak özellikleri vardır ve burada anlatılanlar her nesnede bulunmalı diye bir şart yoktur. Sadece nesne özellikleri hakkında genel bilgi sahibi olmanız için yazdım.

<<-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25->>