DONANIM

Kart ve Slot Çeşitleri
Kartlar çalışma ihtiyaçlarına göre farklı soketlere takılırlar. Bu slotlar ISA, PCI, AGP, AMR gibi çeşitlere ayrılırlar. Örneğin; en son teknoloji ekran kartları, en yüksek hızdaki slot olan AGP slot takılmak zorundadır. Yoksa performanslarını gösteremezler. Bu yüzden AGP slota takılacak şekilde üretilirler ve başka bir slota takmamız mümkün olmaz.
Slotları Nasıl Ayırt Ederiz?
1- Boyutları : Slotların büyüklükleri birbirlerinden fakrklıdır. Kartlar arası büyüklük ilişkisini yazacak olursak
ISA > PCI > AGP > AMR
şeklindedir.


2 - Renkleri : Slotlar birbirlerinden farklı ve standart renklere sahiptirler (renkler standart dışına çıkıyor olabilir :( ). AGP ve AMR slotlar kahverengi, PCI slotlar beyaz, ISA slotlar ise siyah renktedirler.

3 - Yerleri : Slotlar genelde aynı sıra içerisinde bulunurlar. AGP slot en üstte, PCI slotlar bir altta, ISA slotlar en altta, AMR slot duruma göre en altta veya en üstte bulunur. Genelde en alttadır.
4 - Şekilleri : Slotlar birbirlerinden farklı şekillerde bulunurlar. ISA lar iki uzun bölümlerden, PCI lar sol uzun ve sağ kısa bölümlerden, AGP duruma göre ya tek yada sol kısa sağ uzun bölümlerden oluşur. AMR ler zaten hepsinden küçük boydadırlar.

<<-1-2-3-4-5->>