DONANIM

İşlemci Monte Edenlerin Dikkatine
         
İşlemciler Slot ve Soket olmak üzere, monte edilme şekline göre ikiye ayrılırlar. Slot olanları ekran kartı, ses kartı gibi diklemesine mainboardun üzerine monte edilirler. Soket olanları ise direk karta yapışacak şekilde monte edilirler.
Soket İşlemciler Hakkında
         Soket işlemcilerin monte edildikleri soketlerde bir kilit bulunmaktadır. bu kilit monte edilen işlemci bacaklarının soket içerisindeki metallere tam olarak temas etmesini ve işlemcinin soketden ayrılmasını engellemek amacı ile takılmıştır. İşlemci takılmadan önce bu kilit açolmalı ve işlemci takıldıktan sonra tam olarak kapatılmalıdır. Aksi takirde işlemci yerine tam oturmayabilir ve bilgisayarın çalışmasında aksaklıklar olur.
Hatta işlemci ve mainboard zarar görebilir.
Soket işlemcilerin sokete takılma şekli vardır. Zaten işlemciyi yanlış takma ihtimaliniz yeni teknolojide imkansız hale gelmiştir. Tabi yine de ters takmaya ısrar etmemeniz için söyleyeyim işlemcinin bir tarafındaki bacaklar eksiktir. Sakın işlemciyi satan tarafından aldatıldığınızı düşünmeyin dikkat ederseniz sokettede aynı kesimin deliklerinin eksik olduğunu farkedersiniz.Sanırım aynı aldatmacayı size mainboardu satan firma da yapmış. Aslında işlemciyi sokete uyacak şekilde takmanız ile bütün sorun çözülecektir. soğutucuyu takmak için ilk baita biraz uğraşacaksınız. Tek püf nıktası eğer varsa soğutucu kelepçelerinin bir tarafında ekstradan bir delik olmasıdır. Bu kısma tornavidayı takıp işinizi kolay hale getirebilirsiniz. Eğer o kelepçelein hayatta o çeltiklere takılmayacağına inanıyorsanız doğru yoldasınız demektir. Sadece mainboaru çizmemeye özen göstererek biraz zorlamalısınız.
Slot İşlemciler Hakkında
         Slot işlemciler kadar sinir olduğum bir işlemci yoktur(Zaten bir slot bir de soket değil miydi bunlar??). Slot işlemcilerde, işlemci yuvaya sanki bir ekran kartıymış gibi takılır. Tabi işlemci slotuna (yani ekran kartı slotuna takmaya çalışmayın demek istiyorum). daha sonra yandaki ayaklıkları işlemciden uzaklıştıracak şekilde yanlara çekip, işlemciyi sıkıştırmanız gerekiyor.
İşlemci Fanları Hakkında
         İşlemci fanını bir şekilde monte etmeyi başardınız. Şimdi üzerindeki fanın çalışması içim birşeyler yapmak istiyorsunuz. %70 ihtimal board üzerinde CPUFAN yazan bir kısma işlemci kablosunu takmalısınız. Eğer fanınız biraz eski ise fan kablolarını enerşi kablosundaki siyah-sarı veya siyah-kırmızı arasına bağlamanız gerekmektdir.

                                   <<-1-2-3-4-5->>