DONANIM
Harddisk ve CDRom Monte Edenlerin Dikkatine.
         Harddiskler çok hassas parçalardır. Bilgisayar üzerinde manyetik alandan en fazla etkilenen ve bozulduğunda en fazla acı veren malzemelerde diyebiliriz.
Harddisk montajında önemli hususlardan biride data ve enerji kablosunun doğru takılmasıdır. Gerçi enerji kablosunu ters takma ihtimaliniz biraz zor olsada yeni teknolojiden farklı olan sistemlerde harddisk data kablosunun ters takılma olasılığı vardır. Enerji kablosu ve data kablosunun kırmızı işaretli olan ucları birbirine bakacak şekilde harddisk üzerine takılmasına önem göstermelisiniz. Data kablosunun mainboard üzerinde ID0 veya ID1 yazan soketlerden birine takarken kırmızı işaretli tarafın mainboardda işaretli kısma gelmesine de dikkat edilmelidir. Bu işaret ya kalın bir çizgi ile ya da 1 rakamı kullanarak belirlenmiştir. Bazıları 2 rakamınıda kullanmaktadır. Aslında önemli olan 1 olan tarafı bulmaktır, yani rakam 1-2-3-4-5 ne olursa olsun kablonun 1 numaralı ucunun ne tarafa geleceğini bulmak önemlidir.
Master Slave Nedir?
          Master - Salve, harddisklerde yaşanan en sık sorunlardan biridir. Ya arkadaş senin harddiskle benimkisi uyumsuz bir arada çalışmıyorlar deyip o iki harddiski ayımaya çalışmayın.
Aslında tek sorun hangisinin bilgisayar mantığında daha önce geleceğinin belirlenmemiş olmasıdır. Her ikiside Master veya Slave olursa elbette bir arada çalışmazlar. Bu CD sürücüler içinde geçerlidir. Bunun için harddisk ve CD sürücü üzerinde master - slave ayarlarının yapıldığı Jumper lar vardır. Bunlar üzerinde değişiklik yapılarak harddiskin Master veya Slave olacağı ayarlanmaktadır. Master Slave den önce gelmektedir. Yani iki harddisk bir araya gelince bilgisayar master olan harddiskin işletim sistemi ile açılır. Bu Jumper ayarlarının belirgin bir standartı yoktur. Ama biz yinede bir örnek teşkil etmesi amacı ile herhangi bir jumper ayarını verdik.
Peki Nasıl Master - Slave ayarlayacağım?
          Jumperlar ne olursa olsun harddisk üzerinde jumper ayarlarına göre bir tablo verilmiştir. Bu tabloda hangi Jumper konumunda hangi harddisk durumunun olacağı gözükmektedir. Eğerki bu tabloya ulaşamazsanız tek çareniz ya şundadır ya bunda. Bir ip ucu vereyim çok sıkışırsanız harddiski slave yapmak için tüm jumperları sökün. Bu durum çoğu harddisk için geçerlidir ve genelde harddiskin sol kısmındaki iki tele bir jumper takılınca harddisk master olur. Not : Hiç harddisk yakmadım.

<<-1-2-3-4-5->>