DONANIM

Kart Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler:
          1 -
Bilgisayar kartları elektronik malzemelerden oluşan cihazlardır. Her kart elektrik enerjisinden direk olarak etkilenir. Bu yüzden kartlar statik enerjiden de direk olarak etkilenmektedirler. İnsan vücudunda birikmiş olarak bulunan enerji; entegre, transistör, mosfet gibi elektronik cihazları tamamen kullanılmaz hale getirebilirler. 1cm² karede 15000 mosfet bulunabileceğine göre 1 dokunma ile verebileceğimiz zarar düşünülemez bile. Elektronik malzemeleri kullanma ve monte etme amaçlı şaseleme bilezikleri bulunmaktadır. (Aslında bu kadar da abartıya alınacak bir konu değil ama..). Bu bilezikler ile üzerimizdeki statik enerji toprağa verilmekte bu sayede cihazın etkilenmesi engellenmektedir. En azından bilgisayar malzemeleri ile uğraşmadan önce 5-10 saniye toprak ile ilişkisi olan bir metale dokunulup üzerimizdeki statik enerjiyi boşaltmamızda yarar var.
           2 - Bilgisayar montajında veya yeni kart ekleme durumunda bilgisayardan enerjinin tamamen kesilmesi çok önemlidir. Enerji kablosunu çıkarmak bilgisayarı powerdan kapatmaktan her zaman iyidir. Sonuçta tehlikeye attığınız malzemeler bir fişi çekme zahmetinden daha değerli.
          3 - Kartların vidalandıkları ve monte esnasındaki diğer metal malzemeler ile temas eden yüzeylerinin çizilmesi olasıdır. Kimi zaman bir ekran kartının en ucundaki bir malzeme bir harddiske veya başka bir cihaza gelmesi durumunda, kart üzerindeki malzemeler hasar görebilir ve kart kullanılmaz hale dönüşebilir.
          4 - Temiz ortam her zaman iyidir. Hem daha rahat çalışmanız, hem de monte esnasında kısa devre yapabilecek su, metal parçalar gibi, manyetik alan oluşturabilecek diğer eşyalar gibi etkenler kartların zarar görmesine neden olabilir.
          5 -Manyetik alan her zaman elektronik cihazlara etki etmiştir. Manyetik alana maruz kalan metal eğer içeriğinde çelik gibi manyetik alan taşıyabilen bir yapıya sahip ise mıknatıslık özelliği kazanıp üzerine aldığı manyetik alanı diğer malzemeleri bozabilecek ortamlara taşıyabilir. Özellikler harddiskler en ufak manyetik alanlardan etkilenebilmektedirler. Tamamen zarar görmeselerde bilgi kayıplarına kesinlikle neden olurlar.
          6 - Kart denemelerinde AGP slotun yanındaki PCI slot her zaman sorun çıkartabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca AGP slotun yanındaki PCI slot boş bırakılarak denemelerin yapılması, sonuca daha rahat ulaşılmasını sağlayabilir. Madem sorun çıkartıyor neden yapmışlar diyebilirsiniz. Fakat orada bir slot olmazsa diğer slotların sağlam olma ihtimali olmazdı :)).
          7 - Bir çok kart, özellikler mainboardlar deneme anında yani yeni montaj edildiklerinde yanarlar. Bunun sebebi "ya bu slotta çalışmza ise diğer slota takmam gerekecek neden vidalayayım ki" düşünce tarzından olmaktadır. Her zaman denenen kartların vidalanması daha sağlıklıdır. Özellikle ekran kartlarında buna dikkat edilmelidir. Çünkü takılan monitör kablosu kartın yerinden oynama ihtimalini arttırır.
          8 - Özellikle mainboardu yeni takılan bir bilgisayar çalışma sorunları yapabilir. Çünkü mainboardlar kasaya paralel olarak çok az bir yükseklikte monte edilirler. Bu yüzden kısa devre olan ihtimali diğer kartlardan daha fazladır. İlk takışta emin olmak için mainboardı önce kasa içerisine takmadan direk kasa dışında denemekte yarar vardır.
          9 - AGP kartlar PCI slotlara ters olarak takılabilmektedir. Bu yüzden kartı düzgün takıp takmadığımıza dikkat etmemiz önemlidir. Sakın hangi salak böyle bir şey yapabilir demeyin üstüme alınıyorum, lütfen.

<<-1-2-3-4-5->>